Vážení rodiče i ostatní občané Mníšku

Vážení rodiče, žáci i ostatní občané Mníšku,

již dnes je jasné, že nástup žáků do školy bude opět doprovázen hygienickými opatřeními. Přihlásili jsme se opět k PCR screeningovému testování, budeme tedy testovat žáky pouze 1. a 6. 9. 2021. O přivítání prvňáčků Vás budeme informovat nejpozději do pátku 27. 8. 2021. S ostatními žáky se sejdeme poprvé ve středu 1.9.2021 v 8:00 hod ve třídách. Rodiče (případné doprovázející osoby) poprosíme o doprovod žáka pouze před budovy školy.  Dokud nebudou známy výsledky testů, budeme muset vydržet v pokrývkách úst a nosu. Do pátku 3. 9.2021 nebude probíhat odpolední výuka. Od pondělí 6. 9. 2021 všechny třídy mají výuku již dle rozvrhu. Jak bude probíhat školní rok, sledujte prosím v dokumentu Organizace školního roku.

Ráda bych Vás všechny ujistila, že jsme udělali všichni maximum, abychom zvládli jak pokračující hygienická opatření, tak i znovu navýšený počet žáků.

Když jsem do Mníšku pod Brdy před devíti lety jako ředitelka nastoupila, předpokládala jsem, že počet žáků poroste. Ale nenapadlo mě, že se postupem let tak těsně přiblíží čtyřciferné hodnotě. Škola již v současné době předstihla počtem žáků řadu jiných škol, které sídlí v městech se znatelně větším počtem obyvatel. S takovým nárůstem zřejmě nepočítal nikdo, a proto další provoz školy je možný pouze s využitím různých provizorních řešení a kompromisů.

Škola bude pravděpodobně díky prostorovým možnostem při různých příležitostech narážet na limity své kapacity. Proto jsem chtěla Vás, rodiče, požádat o shovívavost a trpělivost, abychom mohli všechna Vaše přání a požadavky vyřešit s ohledem na současné reálné možnosti v klidu a konstruktivně.

Zažila jsem za těch devět let leccos, dokonce i ostrá vyjádření na adresu bývalého vedení města, kdy mu jeden aktivní občan vyčítal, jak je možné kapacitu navyšovat na 920 žáků s ohledem na místo ve škole a neekologicky přecpaná parkoviště, a co teprve ten provoz. Bohužel nejhlasitější kritici  jsou většinou ti, kteří o problematice vědí jen málo. Nyní jsme se ocitli v situaci, kdy bylo nutné znovu navýšit kapacitu stávajících budov, a to na úplné maximum 960 žáků (+ 15 žáků přípravná třída). Z toho jasně vyplývá, že se musí tato kritická situace řešit.

Jsem ráda, že pan místostarosta Sáblík vyslyšel naše prosby, svolal k jednacímu stolu starosty okolních obcí, ředitele prvostupňových škol z okolí a stejně tak i ředitelky všech školských zařízení v Mníšku, abychom koordinovali další postup. Během prázdnin vrcholil proces schvalování navýšení kapacity školy na příslušných institucích. My jako škola jsme měli naštěstí předem připravená rozhodnutí o přijetí žáků s datem 30. 7. 2021. Když potom 6. srpna přišlo do datové schránky školy oznámení o schválení navýšení kapacity, bylo proto možné okamžitě odeslat čekajícím rodičům rozhodnutí o přijetí a současně umístit informaci na web školy. Samozřejmě jsme si byli vědomi toho, pod jakým tlakem se rodiče ocitli, a chtěli jsme jim tak informaci o pozitivním výsledku předat co nejdříve i době dovolených. Z níže přiloženého grafu je zřejmé, jaký vývoj má počet žáků v naší škole. Důvodů je několik. Nejprve kapacita stoupala především v návaznosti na velmi silné ročníky, následně se pak o školu  zvyšoval zájem díky kvalitám, kterých dosahovala a stále dosahuje. V posledních letech se vyskytuje i tzv. „žákovská turistika“ (změna bydliště žáka). Značný vliv na nárůst počtu žáků má stěhování mladých rodin do regionu a také rozšíření spádovosti školy o další přilehlé obce. Nejedná se pouze o prvňáčky, žádosti o umístění dítěte nám pravidelně zasílají i rodiče žáků z vyšších ročníků. Škola se stala atraktivní i pro okolní obce, například jen z Řitky nám letos přišlo 17 žádostí o přijetí. Do 6. tříd se pak z prvostupňových škol přihlásilo letos dalších 35 žáků – což je vlastně více než jedna celá třída. Provizorní řešení pro školní rok 2021/2022 se tedy našlo.

Současný stav s ohledem na navýšení kapacity však má a ještě bude mít své důsledky. Nejde totiž jen o obsazenost učeben, ale také o již zcela naplněnou kapacitu školní jídelny. Z toho vyplývá, že učitelé stejně jako senioři nebudou moci jídelnu využívat, a to jim na pohodě patrně nepřidá.

Nastane problém i s využíváním hřiště a obou tělocvičen, které již nyní stěží uspokojí zvýšenou poptávku. Ve škole budou díky většímu počtu vyučujících brzy další problémy se zázemím (např. kabinety a místo v nich). Nelze ani zapomínat na infrastrukturu obecně. Mimo školu pak očekávám problémy zejména dopravní díky např. většímu počtu rodičů svážejícími děti nejen z Mníšku, ale i spádových obcí, o kapacitě parkovacích míst v okolí školy ani nemluvě.

Je toho k řešení opravdu hodně a jednoduché to nebude, ale věřím, že vedení města postupuje podle předem připraveného plánu a že každý problém má své řešení.

Prosím všechny rodiče i občany Mníšku pod Brdy, zachovejte nám přízeň, buďte trpěliví, ohleduplní a současně otevření směrem k nám. Mějte prosím na paměti, že počtem žáků jsme již nyní několik škol v jedné. Budeme se i nadále snažit o vytvoření příjemného tvůrčího prostředí, ve kterém budeme Vaše děti vzdělávat a vést životem správným směrem. Pokud nám s tím pomůžete i Vy, určitě to na této generaci společně oceníme.

S poděkováním za celý kolektiv ZŠ Mníšek pod Brdy Komenského 420

Vaše Michaela Pažoutová